کاربرد VPN چیست؟

 کاربرد VPN چیست؟

کاربرد VPN چیست؟

بیشتر افراد VPN را به معنای دور زدن فیلترینگ می­دانند، اما در اصل VPN معنای وسیع­تری دارد و دور زدن فیلترینگ یکی از کاربردهای اولیه آن است.  VPN کاربردهای گسترده­تری را شامل می­شود، که در این متن به آن خواهیم پرداخت:

تعریف VPN

این کلمه به معنای شبکه خصوصی مجازی است و مخفف Virtual Private Network بوده است. به وجود آوردن فضای ایمن در ناامنی­ها یکی از مهم­ترین کاربردهای VPN به حساب می­آید. در اصل برای ایجاد شبکه خصوصی ایمن مورد استفاده قرار می­گیرد.

کاربرد VPN چیست؟

به این مثال توجه کنید:

اگر فردی دارای شرکت بزرگی است و در مناطق مختلف شعبه­های زیادی دارد که می­خواهد تمام سیستم­های کامپیوتر را به هم وصل کند. باید از وی پی ان بهره ببرد. چرا که، مسیرهای دیگر هزینه­های زیادی را در بر دارد. ارتباط از طریق اینترنت با اینکه هزینه کمتری دارد ولی ممکن است اطلاعات شرکت مورد شنود قرار گیرد. پس امن­ترین روش به کار بردن وی پی ان است، تا شبکه­ای امن را ایجاد کرده و مقدار هزینه­ها را کاهش دهد.

تأمین امنیت وی پی ان از چه طریقی است؟

فاکتور رمزنگاری، فاکتوری است که امنیت VPN را فراهم می­آورد. برای این کار، VPN ها از الگوریتم های رمزنگاری استفاده می­کنند. تا اجازه ندهند؛ هیچگاه حتی زمانی که داده ها شنود می­شوند، قابل خواندن باشند. بنابراین باعث امنیت داده­ای ارسالی می­شوند.

زمانی که کاربر از وی پی ان استفاده می­کند، تمامی داده­های خروجی­اش بر اساس رمز بکار رفته در VPN به صورت رمزنگاری شده ارسال می شود و گیرنده با بهرگیری از کلید رمزگشا داده­ها را می­خواند و بدین گونه ارتباطی ایمن شکل می­گیرد. یافتن مسیرهای امن به جز رمز نگاری، برای حفظ امنیت VPN مورد استفاده قرار می­گیرد و یکی از بهترین و کوتاه­ترین مسیرها، مسیریابی و روتینگ است که از مهم­ترین بخش­های تکنولوژی شبکه به شمار می­آید.

وقتی کاربر از VPN استفاده می­کند، امن­ترین مسیر و برایش فراهم می شود. برای امنیت بیشتر طراح VPN مسیرهای خاصی را برای ارسال داده­ها انتخاب می­کند.

VPN چه کاربردی دارد؟

فیلترشکن ها، بسیار مفید هستند و کاربردهای زیادی دارند از این رو به صورت یک تکنولوژی خاص و کاربردی مطرح می­شوند.

کاربرد های VPN :

  • بر یک بستر عمومی توانایی به وجود آوردن یک شبکه خصوصی را دارد.
  • برای تبادل داده­ها یک شبکه رمزنگاری شده و ایمن را ایجاد می­کند.
  • در زمان اتصال به سرویس­های مختلف اینترنتی IP را مخفی نگه می­دارد.
  • با VPN فلیترینگ را می­توان دور زد و از محدودیت­ها خارج شد.
  • در زمان اتصال عمومی امنیت بیشتری را فراهم می­آورد.
  • زمان اتصال به سرور VPN ، کاربر از سرویس­های خاص می­تواند استفاده کند.
  • برای شرکت و سازمان­ها یک شبکه خصوصی را ایجاد می­کند.

استفاده از VPN چه خطراتی دارد؟

VPN هم مانند بسیاری از چیزها علاوه بر فواید، خطراتی نیز دارد. همانطور که VPN امنیت زیادی را ایجاد می­کند، با این حال محدودیت­های خاصی دارد.

یکی از عواملی که باعث سرقت داده­ها و از بین رفتن امنیت می­شود، استفاده از وی پی ان­های رایگان است که تعداد بی­شماری در اینترنت دارند. هکرها افرادی هستند که به راحتی می­توانند به اطلاعات اساسی هر رد و شرکت ورود کنند و مانع امنیت اطلاعات افراد گردند. VPN هایی که به عنوان فیلتر شکن هستند، در شرکت و جایی معتبری ثبت نمی­شوند و از این راه خطرات زیادی را برای کاربران می­تواند ایجاد کند.

در زمان استفاده از VPN باید نهایت دقت را به کار برد و از سایت­های معتبر استفاده کرد، تا هی کدام از اطلاعات شما به جایی درز پیدا نکند.

VPN یک تکنولوژی بسیار خاص و کاربردیست که توانسته دغدغه دنیای فناوری را رفع کند. برای نحوه را­ه­اندازی آن در ویندوز یا موبایل باید اطلاعاتی درست در اختیار داشت.